Sıkça Sorulan Sorular

» Kaza halinde ne yapmalıyım?

 

Aracın yerini değiştirmeden, en yakın polis veya jandarma karakoluna haber vermeli, rapor tanzim ettirmeli ve de,Trend Rent A Car'ı +90 312 321 61 61 no'lu telefondan aramalısınız.

 

» Trafik cezalarını kim ödeyecek?

 

Trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi ceza kiracıya aittir. Araçların herhangi bir nedenle resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir.

 

Şirketimiz ile akdedilmiş bulunan otomobil kiralama sözleşmesi gereğince kiracıların kullanımı sırasında ortaya çıkan trafik cezalarından bizim de haberdar olmamız zorunluluk haline gelmiştir.

 

Trafik cezalarının, sözleşme ve kanun gereği cezaya muhatap olan aracın sürücüsü tarafından ödenmesi gerekmektedir. Ancak bu cezalardan Trend Rent a Car haberdar edilmediği için daha sonra -özellikle aracın satışı sırasında- aracın maliki olmamız sıfatıyla, cezanın 3 katı tutarında ek ceza ödenmesi talep edilmektedir. Bunun yanı sıra cezanın muhatabı sürücü (Kiracı) olduğu için ödeme talebimiz geri çevrilmekte ve bu da pek çok sorunu beraberinde getirmektedir.

 

Bu aksaklığı bertaraf edebilmek için cezanın yasal ödeme süresi içinde ödenerek, ödeme tarihinden itibaren 5 gün içerisinde ödeme makbuzunun Şirketimize ulaştırılması gerekmektedir

 

Bu uygulama hem sizin, hem de bizim mağdur olmamamız açısından gereklilik arz etmektedir.

 

» Yeni Trafik Kanunu?

 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesinde yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların serbest iradeleriyle dolduracakları "Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı" uygulaması 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren başlamıştır.